Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și nu mai ...

Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și nu mai stă în casa in care a locuit cu soțul 15 ani de căsătorie legitimă cu el vorbesc de fostul ea m-ai face parte la casă la partaj dacă deschide un proxes de partaj? Au făcut împreună casa au fost căsătoriți legitim 15 ani apoi au divorțat întreb ea are voie la partaj dacă se face prices?Acolo în casă locuind 3 copii ai ei minori care au rămas la soț fostul ea se ocupă de ei oricum trimițând bani pachete îi vizitează numai că ea după partaj vrea să cumpere ceva unde să își poată lua copii lângă ea. Se poate face parte la partaj ?cum e jumate jumate??? Mulțumesc frumos.
Daca locuinta a fost construita in timpul casatoriei, atunci reprezinta bun comun.
Se prezuma cote egale pentru ambii soti.
Deci, poate sa deschida actiunea de partaj.
Erau ridicațe doar zidurile. Absolut restul s-au făcut împreună. Deci face parte?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Daca locuinta a fost construita in timpul casatoriei, atunci reprezinta bun comun.
Se prezuma cote egale pentru ambii soti.
Deci, poate sa deschida actiunea de partaj.