avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și nu mai ...

Bună ziua cu respect. Dacă o doamnă a divorțat și nu mai stă în casa in care a locuit cu soțul 15 ani de căsătorie legitimă cu el vorbesc de fostul ea m-ai face parte la casă la partaj dacă deschide un proxes de partaj? Au făcut împreună casa au fost căsătoriți legitim 15 ani apoi au divorțat întreb ea are voie la partaj dacă se face prices?Acolo în casă locuind 3 copii ai ei minori care au rămas la soț fostul ea se ocupă de ei oricum trimițând bani pachete îi vizitează numai că ea după partaj vrea să cumpere ceva unde să își poată lua copii lângă ea. Se poate face parte la partaj ?cum e jumate jumate??? Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Abdulah81 , utilizator 21:19, 13 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca locuinta a fost construita in timpul casatoriei, atunci reprezinta bun comun.
Se prezuma cote egale pentru ambii soti.
Deci, poate sa deschida actiunea de partaj.
Erau ridicațe doar zidurile. Absolut restul s-au făcut împreună. Deci face parte?


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Daca locuinta a fost construita in timpul casatoriei, atunci reprezinta bun comun.
Se prezuma cote egale pentru ambii soti.
Deci, poate sa deschida actiunea de partaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune tanase67 tanase67 Soccrul meu si-a parasasit domiciliul conjugal in 1989 soacra mea si-a crescut singura cinci copii.Acum 2 ani el a intentat actiune de divort care s-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.sunt casatorita legitim de 20 ani.din prima casnicie ... primavara21 primavara21 Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie am un copil,iar sotul meu are doi.Locuim pe un teren proprietatea sotului,achizitionat inca din ... (vezi toată discuția)
Partaj divort ancamaia ancamaia Buna ziua, Sunt casatorita de 10 ani si am 2 copii minori.De cand ne-am casatorit locuim in casa mamei mele,iar in timpul casatoriei am construit o casa in ... (vezi toată discuția)