avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul decedat e dator la asociatie ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul decedat e dator la asociatie ?

In cazul in care proprietarul unui apartament a decedat (ruda mea), iar apartamentul nu este locuit de nimeni, cine are obligatia de a plati fondul de reparatii si restul cheltuielilor pe care le solicita administratorul ? Administratorul solicita plata a tot felul de taxe, iar eu nu cunosc care sunt obligatiile mele? Mentionez ca nu locuiesc acolo, dar administratorul ma cunoaste si stie ca proprietarul acelui apartament a fost ruda mea. Unde pot gasi in lege articolele referitoare la plata fondurilor de reparatii si altor fonduri dupa ce proprietarul a decedat ? Adica eu nu inteleg de ce persoana decedata mai are datorii fata de asociatie ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:27, 14 Iulie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
sunt mostenitori?cand vor face succesiunea si vor mosteni apartamentul,primesc ca mostenire si datoriile defunctului
normal ca toate cheltuielile cu apartamentul curg si nu se opresc cu moartea proprietarului

nu revendica nimeni mostenirea....il ia statul
Este situatie aparte,,cand proprietarul este decedat iar asociatia de proprietari nu desfasoara demersuri pentru recuperre sume cu titlu de restanta
Nu este obligatoriu ca mostenitorii sa accepte masa succesorala daca exista si pasiv
Atat timp cat in cazul dv nu a fost dezbatuta masa succesorala,daca dv nu ati acceptat deschiderea actiunii ,cu activ si pasiv,nu aveti nicio obligatie fata d easociatia d eproprietari
Exista situatii i care debitul in evidenta asociatiei e proprietari este mai mare decat valoarea imobilului,si de multe ori mostenitorii renunta sa mai dezabata succesiunea,debitul ramane in sarcina asociatiei de proprietari care are dreptul sa anunte autoritatea publica locala ca exista spatiu cu destinatia de locuinta ,cu proprietar decedat,cu mostenitori care nu inteleg sa dezbata succesiunea datorita debitelor in evidenta situatie in care primariile preiau spatiul in discutie iar in final asociatia ramane cu debitul nerecuperat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca intretinerea ... DEBRA DEBRA Avem in bloc o persoana care refuza sa plateasca intretinerea si fondul de reparatii datorate asociatiei de proprietari invocand faptul ca nu avem cum sa o ... (vezi toată discuția)
Membru al asociatiei de proprirtari ? cmadrian1 cmadrian1 buna ziua. In Acordul de asociere Sunt trecuti cativa proprietari care intre timp au decedat. Daca nu au facut succesiunea, cine poate reprezenta acele ... (vezi toată discuția)
Succesiune vacanta ianasi elena ianasi elena Intr-o asociatie proprietarul este decedat, avand debite, se mai acumuleaza in continuare si nimeni nu se intereseaza de apartament.Ce modalitati exista de ... (vezi toată discuția)