Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul decedat e dator la asociatie ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul decedat e dator la asociatie ?

In cazul in care proprietarul unui apartament a decedat (ruda mea), iar apartamentul nu este locuit de nimeni, cine are obligatia de a plati fondul de reparatii si restul cheltuielilor pe care le solicita administratorul ? Administratorul solicita plata a tot felul de taxe, iar eu nu cunosc care sunt obligatiile mele? Mentionez ca nu locuiesc acolo, dar administratorul ma cunoaste si stie ca proprietarul acelui apartament a fost ruda mea. Unde pot gasi in lege articolele referitoare la plata fondurilor de reparatii si altor fonduri dupa ce proprietarul a decedat ? Adica eu nu inteleg de ce persoana decedata mai are datorii fata de asociatie ?
sunt mostenitori?cand vor face succesiunea si vor mosteni apartamentul,primesc ca mostenire si datoriile defunctului
normal ca toate cheltuielile cu apartamentul curg si nu se opresc cu moartea proprietarului

nu revendica nimeni mostenirea....il ia statul
Este situatie aparte,,cand proprietarul este decedat iar asociatia de proprietari nu desfasoara demersuri pentru recuperre sume cu titlu de restanta
Nu este obligatoriu ca mostenitorii sa accepte masa succesorala daca exista si pasiv
Atat timp cat in cazul dv nu a fost dezbatuta masa succesorala,daca dv nu ati acceptat deschiderea actiunii ,cu activ si pasiv,nu aveti nicio obligatie fata d easociatia d eproprietari
Exista situatii i care debitul in evidenta asociatiei e proprietari este mai mare decat valoarea imobilului,si de multe ori mostenitorii renunta sa mai dezabata succesiunea,debitul ramane in sarcina asociatiei de proprietari care are dreptul sa anunte autoritatea publica locala ca exista spatiu cu destinatia de locuinta ,cu proprietar decedat,cu mostenitori care nu inteleg sa dezbata succesiunea datorita debitelor in evidenta situatie in care primariile preiau spatiul in discutie iar in final asociatia ramane cu debitul nerecuperat