Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca din 2001 nu s-a acordat grupa 1 de munca,si nici ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca din 2001 nu s-a acordat grupa 1 de munca,si nici o alta ...

Daca din 2001 nu s-a acordat grupa 1 de munca,si nici o alta grupa dar sa platit aceeasi spor de munca grea de 15 % ,100% din timpul lucrat,sant sanse sa se recupereze grupa(la CFR)?
Nu
.Incepand cu 01/04/2001 a disparut notiunea de grupe de munca.
A aparut notiunea de conditii de munca.
Spor 15% munca grea nu insemna ca s-a lucrat in conditii(speciale/deosebite) de munca.
Doar mecanicii, mecanicii ajutori, mecanicii instructori de .locomotiva si mecanicii de automotlor lucreaza in conditii speciale de la C.F.R.