avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mai pot obține grup 1 (specială)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mai pot obține grup 1 (specială)

Dacă am lucrat în continuare din 2001 că mecani de locomotivă la privat în aceleași condiții de muncă că la CFR marfă sau CFR călători. mai pot obține grupa 1 ptr a ieși la pensie mai devreme?
Eu personal consider o discriminare legea ce a permis unora să nu mai acorde grupa 1 de muncă în cazul în care condițiile de muncă au rămas aceleași.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:06, 6 Februarie 2020
Gruapa I a fost pana la 31/03/2001.
In aceste conditii grupa I a disparut ca notiune.
Incepnad cu 01/04/2001 au aparut conditiile de munca:
-deosebite
-speciale
-alte
-normale
Nu cred ca mai poate fi posibil sa fiti incadrat nici, aici.
Toate formalitatile trebuiau facute la timpul lor(potrivit).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca din 2001 nu s-a acordat grupa 1 de munca,si nici o alta ... EX53 EX53 Daca din 2001 nu s-a acordat grupa 1 de munca,si nici o alta grupa dar sa platit aceeasi spor de munca grea de 15 % ,100% din timpul lucrat,sant sanse sa se ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Eugen C. Eugen C. Buna ziua! As vrea sa stiu daca ma incadrez pentru recalcularea pensiei. Am lucrat ca mecanic de locomotiva CFR si: - pensionat 08 iunie 2008 - stagiu ... (vezi toată discuția)
Grupa de muncă după perioada 01.04.2001 crutescualexandra crutescualexandra Bună ziua! O ruda a lucrat în grupa a II a de munca pana în 2005,solicitând adeverința de la deținătorul de arhivă, i s a eliberat doar pana la 01 04 ... (vezi toată discuția)