Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru taxa pod Fetesti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru taxa pod Fetesti

Buna ziua! In data de 17.04.2021 am trecut podul de la Fetesti si am achitat taxa online, in aceeasi zi. Pe 13.07.2021 am primit amenda prin posta pe motiv ca nu am platit taxa. Am verificat pe site-ul unde am platit (taxa-pod-fetesti.ro) si se pare ca dintr-o eroare numarul de inmatriculare este trecut gresit cat si seria de sasiu. Am dovada platii taxei de pod si sms de confirmare, dovada plata rovinieta in aceeasi zi cu date corecte si sms de confirmare si procesul verbal plus dovada achitării acestuia. Exista posibilitate sa contestez aceasta amenda si sa recuperez suma achitata? Mentionez ca proprietarul masinii este socrul meu si amenda este pe numele lui. Va multumesc!
Vasile_Cristian, utilizator
Atunci dumnealui sa conteste amenda la instanta indicata in Pv, sa arate instantei ca este vb. de o greseala materiala si sa ceara anularea amenzii, daca datele din sms-ul primit sunt cele corecte.