Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTABULARE IMOBIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTABULARE IMOBIL

Sintem proprietari ai unor apartamente intr-un ansamblu de locuinte construit pe un teren comun. Blocul in care locuim este intabulat si Avem asociatie de Proprietari legal constituita.Se pot intabula legal celelalte constructii edificate pe acelasi teren(aceeasi Carte funciara Colectiva) fara acordul nostru???
Daca intreg terenul este coproprietatea celor din bloc ... putin probabil
Daca o parte a terenului nu a fost vanduta celor din bloc ci unui tert... bineinteles dupa o dezemembrare.... tertul isi poate intabula dreptul asupra constructiei fara nici o problema.

(sper sa fi inteles corect speta dvs)
DA. Intreg terenul se afla in coproprietatea celor din imobilul respectiv.:stunned: