Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE...

Buna ziua ,am 56 ani si10 luni ,1964 09,femeie,am 29 ani si 10 luni cu grupa 1 si 2,am lucrat in Rompetrol,din 2019 luna martie sunt pensionata medical gradul 2 si am intrerupt serviciul ,vreau sa stiu cand ma pot pensiona la limita sau anticipat. Va multumesc .
Hachico, utilizator
Nu puteti cumpara vechime:

În temeiul acestor acte normative, contractul de asigurare socială poate fi încheiat de orice persoană, indiferent de cetăţenie, care îndeplineşte, cumulativ, următoarele condiţii:

-nu are calitatea de pensionar la data încheierii contractului de asigurare socială;

Sursa:
[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator