Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua In urmatorul articol : reducerea vârstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua In urmatorul articol : reducerea vârstei standard ...

Buna ziua
In urmatorul articol : reducerea vârstei standard de pensionare va fi de 13 ani, potrivit viitoarei legi, iar stagiul complet de cotizare va fi de 25 de ani pentru cei care au realizat cel puțin 30 de ani în locurile de muncă respective. "
Ce reprezinta cei 30 de ani din articol. Daca am 25 de ani lucrati in domeniu apoi am 7 ani lucrati in constructii mai este valabila legea pentru a ma pensiona la 52 de ani?
Va multumesc
Cei 30 de ani lucrati efectiv se refera la activităţile de producţie, mentenanţă şi asimilate din unităţile de producţie a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând şi unităţile de extracţie a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui. Cei 7 ani de lucru in ctii. nu sunt luati in acest calcul.