Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat si apostila certificat de nastere tip vechi
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat si apostila certificat de nastere tip vechi

Buna seara!
Am nevoie de certificatul de nastere (tip vechi) apostilat, pentru depunearea dosarului de cetatenie in alta tara. Sunt nascuta in Bucuresti dar am domiciliul in alt judet. Cum trebuie sa procedez pentru obtinerea lui? Din cate stiu, pentru cel vechi trebuie sa cer duplicat, corect? Si apoi duplicatul se apostileaza? Toate procedurile trebuiesc facute in orasul locului de nastere sau se pot face si in cel al domiciliului din buletin?
Multumesc anticipat!
Certificatele tip vechi (acelea mici) nu se apostileaza. Doar cele tip nou, international. Puteti solicita de la starea civila un extras multilingv care poate fi folosit doar in strainatate si care nu trebuie apostilat ori tradus.
Certificatul poate fi solicitat (personal ori prin procura speciala) fie de la locul de inregistrare a nasterii fie de la starea civila a locului dvs. de domiciliu (dar asteptati pana la 30 de zile pentru a se face corespondenta cu locul de nastere). Apostila se aplica de prefectura.
Justitiarul711, utilizator