avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul sectorului zootehnic ...

Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul sectorului zootehnic 1 an și 5 luni avâd grupa a 2-a de muncă, vreau să stiu dacă se ia în calcul la pensie , Am înțeles că este o lege dată unde spune că infifent căt ai lucrat se ia în calcul , nu mai este că trebuie să ai minim 5 ani. Dacă este adevărat vă rog să - mi spuneți textul de lege ( ce art. literă) ca să pot merge la biroul resurse umane să le arăt. Vă mulțumesc aștept răspunsul dv.




Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:15, 21 Iulie 2021
Stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite (ani împliniți) 1 an = Reducerea vârstei standard de pensionare cu 4 luni
(art.55 alin.1 lit.a din Legea 263/2010)

La 17-11-2019, Litera a) din Alineatul (1) , Articolul 55 , Sectiunea 1 , Capitolul IV a fost modificată de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din LEGEA nr. 215 din 14 noiembrie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 921 din 14 noiembrie 2019 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial Daniela Floarea Daniela Floarea Sunt nascuta la 30.10.1963, am lucrat 33 ani 11 luni si 12 zile, din care 8 ani si 3 luni in grupa a II de munca, conform tabelului din lege inseamna o ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie anticipata nediminuata Androne Carmen Androne Carmen Buna ziua, Ma numesc Adrone Carmen sunt nascuta ia data de 16.10.1964. Am 37 de ani vechime, din care 14 ani si 8 luni de gr. II lucrati in perioada ... (vezi toată discuția)