Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul sectorului zootehnic ...

Bună ziua . Am lucrat în anul 1991 în cadrul sectorului zootehnic 1 an și 5 luni avâd grupa a 2-a de muncă, vreau să stiu dacă se ia în calcul la pensie , Am înțeles că este o lege dată unde spune că infifent căt ai lucrat se ia în calcul , nu mai este că trebuie să ai minim 5 ani. Dacă este adevărat vă rog să - mi spuneți textul de lege ( ce art. literă) ca să pot merge la biroul resurse umane să le arăt. Vă mulțumesc aștept răspunsul dv.

Stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite (ani împliniți) 1 an = Reducerea vârstei standard de pensionare cu 4 luni
(art.55 alin.1 lit.a din Legea 263/2010)

La 17-11-2019, Litera a) din Alineatul (1) , Articolul 55 , Sectiunea 1 , Capitolul IV a fost modificată de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din LEGEA nr. 215 din 14 noiembrie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 921 din 14 noiembrie 2019 .