Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Sunt nascuta la 30.10.1963, am lucrat 33 ani 11 luni si 12 zile, din care 8 ani si 3 luni in grupa a II de munca, conform tabelului din lege inseamna o perioada asimilata de 2 ani si 8 luni. As dori sa stiu cu ce data pot depune dosarul de pensionare anticipata partial si cu ce % lunar de penalitate ma incadrez.
Daniela Floarea, utilizator
57 ani si 6 luni cu penalizare de 11,2%
Multumesc pentru raspuns, deci pensie anticipata partial dupa luna aprilie 2021, numarul de luni de anticipare pana la pensia pentru limita de varsta fiind de 28, august 2023 (varsta standard redusa cu perioada asimilata de la Gr. II de 2 ani si 8 luni), iar numarul de ani lucrati peste stagiu complet de cotizare fiind peste 3, rezulta un procent de 0,35% pentru fiecare luna anticipata, adica 9,8%. Este corect?
Pentru 8 ani grupa II stagiul aferent este de 2 ani(3 luni/an).
incepand cu data de 17-11-2019, Art. 55 alin.1 lit.a, la legea 263/2010 a fost modificat de LEGEA nr. 215 din 14 noiembrie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 921 din 14 noiembrie 2019), se aplica 4 luni/an .[ link extern ]
Daniela Floarea, utilizator