avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am plecat de la o firma și am primit din greșeală ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am plecat de la o firma și am primit din greșeală un avans ...

Am plecat de la o firma și am primit din greșeală un avans de 1000 lei ca și cum aș fi fost angajat, trebuie sa returneze banii sau ce e de făcut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:22, 24 Iulie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca sunt dati din greseala, da, trebuie returnati.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
...

Ati vorbit cu fostul angajator despre acea suma?
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, nu am vb. cu fostul angajator despre acea sumă, poate uită ei sau cât ar trebuii să aștept înainte că sa pot beneficia de acea sumă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2021
Bogdan S.P., utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU exista un anumit termen ... daca a constatat ca a gresit , angajatorul are un termen de maxim 3 ani pentru a promova o actiune in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare sau retinere bonus din salariu Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Buna ziua, Un angajat a primit un bonus conditionat ca in termen de x luni sa livreze anumite obiective. Angajatul a demisionat mai devreme de implinirea ... (vezi toată discuția)
Salariul virat gresit. Tepes27 Tepes27 Buna seara. Firma la care am lucrat, a depus banii in contul meu, dar din greseala i-au pus de doua ori, adica, de exeplu in loc sa iau 645 de lei, am primit ... (vezi toată discuția)
Plata eronata sume in plus la salariu elena-f-b elena-f-b Buna ziua, Unui salariat i s-au calculat si platit sume in plus la salariu, timp de 3 luni. Este corect sa se recupereze sumele in plus platite, ... (vezi toată discuția)