Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am plecat de la o firma și am primit din greșeală ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am plecat de la o firma și am primit din greșeală un avans ...

Am plecat de la o firma și am primit din greșeală un avans de 1000 lei ca și cum aș fi fost angajat, trebuie sa returneze banii sau ce e de făcut?
daca sunt dati din greseala, da, trebuie returnati.
Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

Ati vorbit cu fostul angajator despre acea suma?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, nu am vb. cu fostul angajator despre acea sumă, poate uită ei sau cât ar trebuii să aștept înainte că sa pot beneficia de acea sumă.
Bogdan S.P., utilizator
NU exista un anumit termen ... daca a constatat ca a gresit , angajatorul are un termen de maxim 3 ani pentru a promova o actiune in instanta.