Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata Am 54 ani si am lucrati cu armata cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata Am 54 ani si am lucrati cu armata cu tot 36,5 ...

Buna dimineata
Am 54 ani si am lucrati cu armata cu tot 36,5 ani la CFR din care 13 ani la grupa 1 de munca, eu ma incadrez sa ies la pensie anticipat sau anticipat partial deoarece am vazut undeva in spatiul online ca persianele care au citizat 35 de ani+8 indiferent de varsta pot cere pensie anticipat fara diminuarea pensiei .
Va multumesc frumos
Care este data nasterii ?

Armata nu intra in calculul pensiei anticipate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Limita de varsta la 58 ani si 6 luni.
Pensionarea anticipata este la 60 ani.
Cereantu Lilian a scris:

...deoarece am vazut undeva in spatiul online ca persianele care au citizat 35 de ani+8 indiferent de varsta pot cere pensie anticipat fara diminuarea pensiei .
Va multumesc frumos

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de lege, pot solicita pensia anticipată cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare.
In speta, stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata este de 43 ani.