Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum trebuie implementat Ordinul 585/2021 referitor la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum trebuie implementat Ordinul 585/2021 referitor la CIM? Trebuie ...

Cum trebuie implementat Ordinul 585/2021 referitor la CIM? Trebuie incheiate acte aditionale la CIM-urile in derulare?
Referitor la lit F. din Ordin, trebuie preluata mot a mot in CIM sau este suficient sa se mentioneze ca atributiile sunt prevazute in fisa postului, anexa la CIM?
Multumesc
Trebuie incheiate acte aditionale la CIM-urile in derulare .... este bine , sa preluati textul pentru a nu lasa loc de interpretari.
Dar ce sens are sa pui intr-un CIM in derulare obligatia angajatorului referitoare la informarea angajatilor existenti privind obligația de a adera la un fond de pensii administrat privat, daca deja acesti angajati au aderat la pilonul II/se vireaza contributia in mod corespunzator?
Referitor la lit F, daca firma nu e IMM cu până la 9 salariați, in ce fel s-ar putea interpreta prevederea din CIM care spune ca atributiile sunt prevazute in fisa postului anexa la CIM?
Intrebarea mea initiala a pornit tocmai de la faptul ca am vazut opinii privind necesitatea incheierii de acte aditionale la CIM ... doar ca nu mi-e clar.
Exista vreo recomandare de la Min Muncii/ITM in sensul de a proceda astfel?
Ce facei cand ai sute/mii de CIM-uri care ar trebuie amendate ...
Multumesc
Exact asta e si problema mea. Sa intocmesti acte aditionale pentru CIM pentru care deja se vireaza intr-un fond? Informezi salariatii ca ce? Ca puteau sa adere inainte sa fie repartizati aleator?
Nu exista vreo recomandare de la Min. Muncii/ITM .... cel mai bine este sa solicitati in scris un punct de vedere de la Ministerul Muncii/Inspectia Muncii.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Incercam sa gasim un punct de vedere al institutiei care ar putea verifica aplicarea, adica ITM.
In plus, conform art. 41 alin. 3 din Legea 53/2003, elementele care se pot modifica in cadrul CIM prin acte aditionale sunt limitate la un numar de sase.
..

editat partea cu cearta
Cornel Vasile, Consilier juridic