Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul cim si criteriile de performanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul cim si criteriile de performanta

Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva la stabilirea criteriilor de performanta si a obiectivelor? Societatea are ca ramura principala de activitate Lucrari de constructii (cod CAEN 4120 ).
Criteriile acestea trebuie introduse in cim sau anexate in fisa postului?#-o

Va multumesc
Nu trebuie sa disperati si sa va dati cu capul de toti peretii. In partea dreapta a ecranului , la documente utile aveti o metodologie de evaluare care poate va va ajuta(asta introduceti in regulamentul de ordine interioara). Criteriile , in mod detaliat, le introduceti in fisa postului(toate astea le prezentati apoi si angajatilor). Tot la documente utile aveti un model de contract de munca si vedeti acolo ce se introduce nou, vata de cel vech(faceti act aditional)i.
AI AICI O PROPUNERE - [ link extern ]
drecredit a scris:

AI AICI O PROPUNERE - [ link extern ]

Acest model de c.i.m. nu este conform cerintelor noilor modiifcari ... de fapt, nici nu cuprinde criteriile de evaluare si mai sunt cateva inadvertente in acesta.
Modelul de CIM este cel prevazut legislatia in vigoare fara a i modifica structura, dar se poate completa si cu clauze stabilite prin consimtamintul partilor, asa incat fiecare angajator isi poate modela CIM urile in functie de domeniu.
Maria Dorina Tarcea a scris:

Modelul de CIM este cel prevazut legislatia in vigoare fara a i modifica structura, dar se poate completa si cu clauze stabilite prin consimtamintul partilor, asa incat fiecare angajator isi poate modela CIM urile in functie de domeniu.

Eu m-am referit la faptul ca acel c.i.m. nu are introduse criteriile de evaluare (de fapt, asta era si ideea principala a mesajului initial) , iar modelul-cadru stabilit prin Ordinul nr.64/2003 poate fi modificat prin inserarea altoir clauzae decat cele prevazute prin acel Ordin.