Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme retrocedare terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme retrocedare terenuri

Am si eu trei intrebari:

1. Ce demersuri trebuie indeplinite pentru a solicita retrocedarea unei proprietati dupa expirarea termenului prevazut de lege?
2. Un alt mostenitor a solicitat in termen legal retrocedarea intregii suprafete. Ce demersuri trebuie indeplinite pentru a intra in posesia partii cuvenite din mostenire?
3. Bunicii mei figureaza in documentele din arhiva, ca au intrat in posesia terenului in urma unui act de cesiune. Sunt indreptatita sa solicit retrocedarea acestui teren?
Depinde de legea in baza careia ti s-a retrocedat.
In fiecare lege se prevad astfel de termene.
Daca nu, se merge dupa termenele din contencios administrativ - 15 sau 30 zile.