Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce vârstă ...

Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce vârstă poate fi infiata o persoană?
Art.455 Cod civil
(1) Copilul poate fi adoptat până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu. (Adică pana la 18 ani)
(2) Cu toate acestea, poate fi adoptată, în condiţiile legii, şi persoana care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, dacă a fost crescută în timpul minorităţii de către cel care doreşte să o adopte.