avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce vârstă ...

Bună ziua. Vă rog să-mi răspundeți până la ce vârstă poate fi infiata o persoană?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:35, 28 Iulie 2021
Art.455 Cod civil
(1) Copilul poate fi adoptat până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu. (Adică pana la 18 ani)
(2) Cu toate acestea, poate fi adoptată, în condiţiile legii, şi persoana care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, dacă a fost crescută în timpul minorităţii de către cel care doreşte să o adopte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptie persoana majora camy34 camy34 Buna ziua!am 22 de ani si de la varsta de 5 ani am fost crescuta,educata si intretinuta de unchiul(fratele mamei natural) si matusa mea si as vrea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Adoptii otilia64 otilia64 Buna ziua, este cumva o varsta maxima pana la care se poate adopta un copil? Mai précis poate fi adoptat un copil mai mare de 18 ani? (vezi toată discuția)
Adoptie major Ioannaki Ioannaki Buna seara, Stiti cumva care e procedura adoptarii unui major? Este necesar acordul tatalui biologic? Se face prin instanta sau e o procedura ... (vezi toată discuția)