Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am fost adoptata acum 51 de ani. La nastere s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am fost adoptata acum 51 de ani. La nastere s-a eliberat un certificat ...

Am fost adoptata acum 51 de ani. La nastere s-a eliberat un certificat de nastere cu numele mamei iar la tata era linie. Dupa adoptie s-a eliberat un certificat de nastere in care sunt trecuti parintii adoptivi, As putea avea acces la acest certificat de nastre tinand cont ca as vrea sa inititez un proces pentru dovedirea paternitatii?
- Nu prea stiu cum si de unde sa pornesc.
Adoptia a fost facuta la 5 saptamani dupa nastere prin decizia comitetului executiv al consiliului local al primariei cu toate drepturile de filiatie.
Am testament de pe urma mamei cu recunoasterea filiatiei si toate actele sale in urma mostenirii. Acum as dori sa dovedesc paternitatea.

Am sunat la primaria care a inregistrat nasterea si mi-au spus ca nu am acces la aceste informatii. Este corect?
Acum as dori sa dovedesc paternitatea.

ce sens ar avea ? dvs sunteti adoptata, nu va ajuta cu nimic sa dovediti ca v=a facut altcineva, asta se stie, exista o hotararea judecatoreasca in ce priveste adoptia.

Am testament de pe urma mamei

asta e altceva, daca v-a lasat ceva prin testament, dvs mosteniti in baza lui, nu in baza vreunei relatii de rudenie.
Nu are legatura cu nicio mostenire.
Am intrebat daca exista vreo posibilitate sa am acces la certificatul meu initial.
Adoptia nu s-a facut prin hotarare judecatoreasca, ci printr-o decizie a unui consiliu a unui comitet, o intelegere mai bine zis.