Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. cu privire la legea 118/2019..acum 44 de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. cu privire la legea 118/2019..acum 44 de ani pe când ...

Buna ziua. cu privire la legea 118/2019..acum 44 de ani pe când eram minor adică mai exact 17 ani și 4 luni..am fost părtaș la un viol.(.întrebare) eu unde mă situez eu la această lege. Sunt tratat sau voi fi trata de aceiași manieră că toți..adică a intra în acel registru și voi avea același tratament..pentru că a venit deja cineva acasă să îmi aducă înștiințare de a mă prezenta la politie.va multumesc
Bună ziua,

Potrivit art. 2 alin (2) din Legea 118/2019, „nu se înscriu în Registru persoanele fizice care, la data comiterii faptelor erau minore, cu excepția cazurilor în care instanța de judecată a dispus aceasta expres în cadrul unui proces penal.”

Era imposibil să fi dispus instanța, la acel moment, acest lucru în cazul dvs.

Astfel, când vă veți prezenta la poliție duceți hotărârea rămasă definitivă, explicați-le că erați minor la acel moment și asigurați-vă că vor consemna undeva acest fapt.