Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce sa fac : legea 118 2019 abuz ptr cei reabilitati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce sa fac : legea 118 2019 abuz ptr cei reabilitati

Buna ziua,

Am 52 de ani, nascut in 1969.
In 1986 la varsta de 17 ani am comis o infractiune pedepsita cu inchisoare 3 ani. din care prin gratiere am facut 2.5.

Cativa ani iin urma am fost reabilitat prin hot. jud.
Intre timp nici o abatere sau macar o amenda..

Acum au trecut 35 de ani de la fapta si executatere.

Prin legea 118 din 2019 sunt supus la restrictii si obligatii pentru ca acum 35 de ani am comis o infractiune; sex cu o minora de 16 ani eu avand 17. Presupune sa ma prezint la politie din 3 in 3 luni sa raportez amanunte despre viata mea sa fiu fotografiat si interogat despre viata mea personala surse de venit ocupatie daca planuiesc sa calatoresc etc, sa mi se ia probe. Sange? nu stiu daca vor si sange (organ)

Viata mea e deja distrusa.
Am pierdut relatia, jobul, perspectiva de viitor fiind ca o sa ma aresteza cat de curand. Sunt disperat umblu cu otrava in buzunar pentru a-mi lua viata cand asta se va intampla. cred cat de curand ptr ca e data o alerta pentru cei care nu se supun.

Ma simt singur si nu am cu cine vorbi despre asta.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,

Daca înțeleg eu bine din ce ați scris, ați săvârșit fapta in timpul minorității, la 17 ani, iar de atunci nu ați mai comis nicio infracțiune.

Potrivit art. 2 alin (2) din Legea 118/2019, "Nu se înscriu în Registru persoanele fizice care la data comiterii faptelor erau minore, cu excepţia cazurilor în care instanţa de judecată a dispus aceasta în mod expres în cadrul unui proces penal."

Așadar, trimiteți o cerere de scoatere din evidențele registrului, având în vedere dispozițiile legale arătate mai sus ( și art. 20 alin 1 din Legea 118/2019 coroborat cu art. 32 din Legea 290/2004) către Inspectoratul General de Poliție Romana- Direcția cazier judiciar, statistica și evident operative- in care le puneți în vedere faptul că erați minor la data săvârșirii faptei și, având în vedere anul condamnării, instanța nu putea dispune înregistrarea în acest registru.

Anexati cererii o copie a hotărârii judecătorești prin care ați fost condamnat din care sa reiasă data săvârșirii infracțiunii și solicitați comunicarea răspunsului pe e-mail.

După ce primiti răspuns, scoateți un certificat de integritate comportamentala la aproximativ 2 săptămâni, sa fiți sigur că au făcut rectificările necesare.
Andreea Dana Fodor , Avocat
multumesc mult.. nici nu pot scrie cat de mult inseamna o raza de soare. <3

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna seara,

Daca înțeleg eu bine din ce ați scris, ați săvârșit fapta in timpul minorității, la 17 ani, iar de atunci nu ați mai comis nicio infracțiune.

Potrivit art. 2 alin (2) din Legea 118/2019, "Nu se înscriu în Registru persoanele fizice care la data comiterii faptelor erau minore, cu excepţia cazurilor în care instanţa de judecată a dispus aceasta în mod expres în cadrul unui proces penal."

Așadar, trimiteți o cerere de scoatere din evidențele registrului, având în vedere dispozițiile legale arătate mai sus ( și art. 20 alin 1 din Legea 118/2019 coroborat cu art. 32 din Legea 290/2004) către Inspectoratul General de Poliție Romana- Direcția cazier judiciar, statistica și evident operative- in care le puneți în vedere faptul că erați minor la data săvârșirii faptei și, având în vedere anul condamnării, instanța nu putea dispune înregistrarea în acest registru.

Anexati cererii o copie a hotărârii judecătorești prin care ați fost condamnat din care sa reiasă data săvârșirii infracțiunii și solicitați comunicarea răspunsului pe e-mail.

După ce primiti răspuns, scoateți un certificat de integritate comportamentala la aproximativ 2 săptămâni, sa fiți sigur că au făcut rectificările necesare.

Cu plăcere!
Nu știu cât de constituțională este aceasta lege. In loc de reabilitare va distruge multe destine.
Bineînțeles că e un abuz!
În primul rand faptul ca "i-a aruncat pe toți într-o oală".
Cred ca e o diferență faptul ca unii și-au început viata sexuala fiind minori, (si au avut neșansa sa ajungă sa plătească ca fapta penala pentru aceasta), comparativ cu cei care sunt violatori în serie, sau pedofili. E o foarte mare diferență!
Cum e și faptul ca găzduiește un minor care a trecut frontiera, sau trece cu mașina ta, dar tu nu ești șofer, nici măcar nu deții un permis auto, și ești deja complice la nici nu știi ce.... Cu cei care abuzează minorii... Ii pun la cerșit, furat...etc.
Odată ce ești trecut în același registru, chiar dacă tu te consideri un om integru, nu ai mai comis nici un fel de infracțiune de atunci, acum ești luat în evidenta din 3 în 3 luni cu privire la viata personala atât a ta cât și a familiei, distrug destine, familii.
Psihic vorbind, și dpdv social, afectează echilibrul unui om aflat in aceasta situație. Ii poate distruge familia, dacă aceasta nu este pregătită sa facă fata acestor abuzuri.
Ce ar trebui sa facă un om în aceasta situație, când e cautat acasă, și pt ca nu e găsit acasă la momentul respectiv, sa se apuce sa vorbească cu vecinii despre o problema din urma cu zeci de ani. Cum se mai respecta articolul 12, aliniatul (4)în care se precizează ca verificările trebuie sa se desfășoare în condiții de confidențialitate??? Oare nu ii tulbura mediul social și familial al persoanei?