Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Daca o persoana refuza obligatia prevazuta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Daca o persoana refuza obligatia prevazuta la art ...

Buna ziua,
Daca o persoana refuza obligatia prevazuta la art 1 alin 4 din legea nr 118/2019. Care ar fi urmarile?
Mentionez ca fapta presupus comisa a fost făcută acum aprox 10 ani si cazierul este curat.
Buna seara,

Daca va referiți la art 11 alin 4 din legea 118/2019, sancțiunea este prevăzută de alin. 7 al aceluiași articol care prevede că persoana va fi "constrânsă" sa se prezinte la secția poliție în vederea efectuării activităților indicate în cuprinsul articolului.

In felul în care este redactată legea, reabilitarea nu este motiv care sa vă excludă de la înscrierea în registru.

Urmăriți dosarul nr. 2398D/2020 aflat pe rolul Curții Constituționale fiindcă a fost invocată neconstituționalitatea dispozițiilor care prevăd că persoanele reabilitate se înscriu în registru.
Buna, chiar daca aceasta lege va fi declarata neconstitutionala, multi vom suferii si vom fi depresivi urmarilor lor, cine plateste aceste nedreptatii, hartuirea cetatenilor prin amenintarea de fabricatie a unui dosar penal in caz de nesupunere a unei legi inumane, terfeleste viata a mii de oameni fara ca cineva sa fie tras la raspundere? Este ultra abuziva si exagerata , unica in lume aceasta aberatiei a unei doamne politician ,infiintatoarea legii, care ne invata pe la emisiuni ca viata de familie trebuie sa dispara ,si sa infiintam de acum in lumea ei civilizata, viata in grupuri, Asa o doamna a infiintat aceasta super aberatie,Intrebarea este Cine va plati,aceste abuzuri prin asa o lege.

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna seara,

Daca va referiți la art 11 alin 4 din legea 118/2019, sancțiunea este prevăzută de alin. 7 al aceluiași articol care prevede că persoana va fi "constrânsă" sa se prezinte la secția poliție în vederea efectuării activităților indicate în cuprinsul articolului.

In felul în care este redactată legea, reabilitarea nu este motiv care sa vă excludă de la înscrierea în registru.

Urmăriți dosarul nr. 2398D/2020 aflat pe rolul Curții Constituționale fiindcă a fost invocată neconstituționalitatea dispozițiilor care prevăd că persoanele reabilitate se înscriu în registru.