Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza venitul din arenda?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza venitul din arenda?

Cum se calculeaza venitul din arenda ? Eu am vazut ca se calculeaza asa. Venitul brut- deducerea de 40 % = venitul net realizat ; venitul net realizat- constributia de asigurari sociale de sanatate ( 10 %) = venitul net recalcuat; venitul net reclaculat se impoziteaza cu 10 % Este bine sau nu ?
george-neagu, moderator
Se deduce si CASS.
Venit brut = 44600 lei
Deducere de 40 % = 17840 lei
Venit net realizat = 26760 ( arendasul greseste si plateste un impozit de 2676)
contributie sanatate= 2676 lei
venit net recalculat de 24084 lei ( ii corespunde un impozit de 2408 lei)

ANAF ii da arendatorului inapoi 268 lei.

La mine asa a procedat ANAF.

Dvs ce parere aveti ?

Venitul net realizat= venitul brut - deducerea de 40 %
Contributia de asigurari sociale de sanatate se plateste la venitul net realizat
Venitul net recalculat= venitul net realizat - contributia pentru asigurari sociale de sanatate, la venitul net anual recalculat se plateste impozitul de 10 %

Atentie ! Mie mi-a scris ANAF, ca CASS se deduce doar pentru venitul din arenda, nu si pentru venitul din investitii !

De multe ori arendasul mi-a platit doar o parte din CASS, eu a trebuit sa platesc diferenta si ANAF mi-a dat si o bonificatie de 10 % daca am platit dferenta in 60 de zile de la comunicarea deciziei de impunere .
Vanessa2022, utilizator
ART. 75 - Recalcularea și impozitarea venitului net din activități independente

(1) Organul fiscal competent are obligația recalculării venitului net anual/pierderii nete anuale, determinat/determinată în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, stabilit/stabilită potrivit Declarației privind venitul realizat, prin deducerea din venitul net anual a contribuțiilor sociale obligatorii datorate, potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.

(2) Venitul net anual/Venitul net anual recalculat din activități independente se impozitează potrivit prevederilor cap. XI - Venitul net anual impozabil

CRED CA IN ANII 2015-2017 ESTE VALABIL, poate ca in 2020 nu este valabil, ca art. 75 este abrogat.
Vanessa2022, utilizator