Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, suntem in urmatoarea situatie: nucul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, suntem in urmatoarea situatie: nucul vecinului a crescut ...

Buna ziua,
suntem in urmatoarea situatie: nucul vecinului a crescut foarte mare, crengile sale ajungand pe acoperisul nostru. la o furtuna sau vant mai mare zgarie acoperisul rascand sa il afecteze. toamna frunzele uscate infunda cosul de fum. intrebarea este daca pot toaleta crengile nucului pana la gard? va multumesc.
Puteți.

Art. 613 cod civil
Distanţa minimă pentru arbori

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.