Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate achita suma pentru un teren, intre persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate achita suma pentru un teren, intre persoane fizice, ...

Se poate achita suma pentru un teren, intre persoane fizice, dintr-un cont deschis in Ro in Euro pe contul vanzatorului deschis tot in Ro, in Euro, la alta banca? Sau trebuie convertita in lei, dpdv legal?
Indiferent de cetatenia celor doua persoane plata se poate face in absolut orice moneda convin ele, singura conditie este ca ambele persoane sa aiba conturi deschise (in Romania sau in strainatate) in acea moneda.
Raspunsul pe scurt, da, se poate face plata in euro.
(tranzactia va dura cel putin o zi)