Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpăr o casa, proprietarul nu are cartea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpăr o casa, proprietarul nu are cartea funciară ...

Doresc sa cumpăr o casa proprietarul nu are cartea funciară este pe rol.din cauza pandemie inca nu e gata asa spune dânsul. Va intreb pot cumpara casa ?dansul spunea că se poate cu antrecontract. Imi spuneți la ce ar trebui sa am grija sau ce ar trebui să fac?sunt in necunoștință de cauză și zilele următoare doresc sa vin in tara pt a cumpăra imobilul.de aceia doresc sa imi răspundeți dl avocat multumesc frumos astept raspuns si sfaturi
Daca faceti antecontract (daca accepta notarul ALES DE DVS,) platiti o suma mica cu titlu de avans. Ulterior, la incheierea contractului de vanzare-cumparare, cand va fi gata intabularea (cartea funciara), platiti diferenta. Nu dati suma mare drept avans pentru a nu pierde prea mult, in caz ca se intampla ceva. Alegeti dvs notarul, nu mergeti la un notar ales de vanzator.
Multumesc frumos pentru raspuns. Dar se poate da toata suma si sa fiu trecut proprietar până iese cartea funciară?sa iasa direct pe numele meu?Sau nu se poate ? Multumesc
Nu cumpărați fără ca proprietarul sa aibă Carte Funciara. Dacă nu are, înseamnă că nu are acte de proprietate.
Chestia cu pandemia este cea mai mare vrăjeală. Birourile de Cadastru își desfășoară activitatea în condiții normale. La fel și topometristii.
Altfel, dați bani pe....cioara de pe gard.
Nu se poate. Dupa cumparare va trece pe numele dvs.
Daca dati toti banii acum, cand actele nu sunt complete si se intampla ceva, riscati sa ramaneti fara bani/sa ii recuperati greu.
Ok mulțumesc frumos pentru răspunsuri mi-au fost de mare ajutor. Cu siguranță nu voi face asa ceva pana nu va avea totul în regulă