Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare sau vanzare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare sau vanzare mostenire

Buna ziua.Rog raspuns pentru urmatoare situatie.Sunt verisori care au mostenit o casa ,deci casa are 2 proprietari.Eu doresc sa o cumpar,insa exista pareri diferite privitor la stabilirea pretului,astfel ca unul dintre proprietari,ezita sa isi vanda partea.
Exista posibilitatea ca cel care este de acord cu pretul stabilit,sa isi vanda cota de 1/2 din imobil?.
nellyy, utilizator
Da. Dar dvs veți rămâne în indiviziune cu celalalt coproprietar.
As dori să știu ce drepturi am in aceasta situație și cum partajul nu este făcut la ce să mă aștept?. Mulțumesc.
O sa aveți drepturi egale cu celalalt.
Dacă nu o sa va înțelegeți astfel încât sa încheiați partajul în mod amiabil, la notar, va trebui să va adresați instantei cu o acțiune în ieșirea din indiviziune și sa solicitați atribuirea întregului imobil către dvs, cu obligația de a achita celuilalt coproprietar o sulta.