avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de casa la pfa?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de casa la pfa?

Bună ziua
Am un mic magazin cosmetice abia deschis...cum completez registru de casa daca seara eu iau banii acasa...nu ii las în spațiu...practic eu ziua următoare încep de la 0...la registru de casa arata sold final ...sold care trebuie reportat a doua zi...chiar nu știu
Ultima modificare: Miercuri, 4 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: irina_iris_20 , utilizator 07:56, 6 August 2021
La PFA se completeaza registru jurnal de incasari si plati nu registru de casa.
Eu am casa de marcat...din câte știu la orice casa de marcat trebuie registru de casa

magiccom a scris:

La PFA se completeaza registru jurnal de incasari si plati nu registru de casa.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu aveti obligatia completatii registrului de casa, probabil va referiti la registru special al casei de marcat care se foloseste pt evidenta incasarilor cand este defecta casa de marcat.
Ultima modificare: Joi, 5 August 2021
magiccom, utilizator
Mulțumesc
Am înțeles acum
Fiind pfa voi completa doar registru incasari si plati.....chiar mi se părea ciudat sa scriu și acolo și acolo!multumesc

magiccom a scris:

nu aveti obligatia completatii registrului de casa, probabil va referiti la registru special al casei de marcat care se foloseste pt evidenta incasarilor cand este defecta casa de marcat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate in partida simpla pfa costinionut costinionut Buna seara , Am infiintat un pfa vara trecuta iar domeniul principal de activitate este fabricarea bijuteriile din metale si pietre pretioase. Punctul de ... (vezi toată discuția)
Activitate de comert pe pfa sweet_angel sweet_angel buna ziua am si eu un pfa deschis si nu am stiut ce trebuie facut. nu m-a invatat nimeni. am avut un magazin alimentar care nu a mers. ... (vezi toată discuția)
Evidenta contabila pfa Viorel8891 Viorel8891 Buna ziua,activez ca Persoana Fizica Autorizata si as dori sa aflu ce evidenta contabila sunt obligat sa am daca obtin venituri din activitati comerciale in ... (vezi toată discuția)