Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, am o întrebare legată se divorț . Eu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, am o întrebare legată se divorț . Eu și sotul ...

Buna seara, am o întrebare legată se divorț . Eu și sotul trăim in Germania de aproximativ 8 ani . El a depus cerere de divorț in România eu vreau sa divorțăm in Germania … de 2 ani ma tot plimb de la un avocat la altul și nu am reușit sa fac nimic într-un final s a ajuns la București cu “divorțul” iar sotul nu sa mai prezentat la înfățișări și nici avocat nu mai are . Acum nici eu nu am mai fost pentru ca nu văd rostul niciodată nu vine și procesul se tot amâna . . Întrebarea mea este ce înseamnă mai exact “proces susependat “ , pot acum sa depun cerere in Germania ? Sau trebuie neaparat sa terminam divorțul in România ? Pana acum nu sa stabilit nimic doar ca instanțele din Zărnești nu sunt compatibile sa ne judece cazul și a fost trimis la București . Mulțumesc
Cauza a fost declinată la Judecătoria sector 5, având în vedere că ambii soți au domiciliul în străinătate. Instanța română este competentă să pronunțe divorțul în România, în temeiul Regulamentului 2201 (CE), în temeiul cetățeniei comune a soților, însă dacă aveți copii, capetele de cerere privind autoritatea părintească, locuința copilului și pensia de întreținere se va judeca în Germania (instanța română nu este competentă).
Procesul din București este în acest moment suspendat ?
Pentru ca un avocat sa va poată explica situatia juridica ar trebui sa meargă la.dosar ca sa îl studieze.
Daca dosarul este la București cautati avocat din București ca să nu vina de.la sute de kilometri.

Sunt situații destul.de încurcate acestea și oamenii nu isi angajează avocati experimentați, motiv pentru care multi avocati o dau în bara și se ajunge la astfel.de situații.

După aceea, avocatul va poate informa în baza pieselor.dosarului.

Pana nu lămuriți problema în România nu puteți divorța în Germania.
Cautati avocat care sa stie sa accelereze daca va grăbiți dar vedeți ca nu costa 1500 lei sau 300 euro, asa ceva.

În Germania o.sa va coste cel puțin 4000 euro divortul cu plata avocatului german.
Ati analizat și acest aspect?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Adrian ALBU a scris:

Cauza a fost declinată la Judecătoria sector 5, având în vedere că ambii soți au domiciliul în străinătate. Instanța română este competentă să pronunțe divorțul în România, în temeiul Regulamentului 2201 (CE), în temeiul cetățeniei comune a soților, însă dacă aveți copii, capetele de cerere privind autoritatea părintească, locuința copilului și pensia de întreținere se va judeca în Germania (instanța română nu este competentă).
Procesul din București este în acest moment suspendat ?

Da , acum este suspendat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Pentru ca un avocat sa va poată explica situatia juridica ar trebui sa meargă la.dosar ca sa îl studieze.
Daca dosarul este la București cautati avocat din București ca să nu vina de.la sute de kilometri.

Sunt situații destul.de încurcate acestea și oamenii nu isi angajează avocati experimentați, motiv pentru care multi avocati o dau în bara și se ajunge la astfel.de situații.

După aceea, avocatul va poate informa în baza pieselor.dosarului.

Pana nu lămuriți problema în România nu puteți divorța în Germania.
Cautati avocat care sa stie sa accelereze daca va grăbiți dar vedeți ca nu costa 1500 lei sau 300 euro, asa ceva.

În Germania o.sa va coste cel puțin 4000 euro divortul cu plata avocatului german.
Ati analizat și acest aspect?

Mai bine plătesc in Germania deoarece aici am mai multe avantaje și banii nu trebuiesc plătiți după divorț , trebuie plătit după câtva ani și pot plății in rate . Pe mine ma interesaza sa nu fac naveta România -Germania … avocata am plătit-o peste 1000€ pana acum și nu a rezolvat nimic …
Este posibil.sa fie mai.dificil.cu avocatii la Zărnești.
Era bine sa fi cautat sa consultați avocat din București intrucat in capitala exista miezul avocaturii din România.
Varianta ca toți avocatii sunt la fel este probabil valabila pentru provincie.

Avocatul.roman va poate reprezenta în România fără sa fie necesar sa veniți la fiecare termen de judecată și sa faceți naveta.
Insa, mulți oameni nu știu acest lucru.

Pana nu finalizați aici nu puteți divorța în Germania.
Daca va înțelegeți cu soțul avocatul poate rezolva rapid divortul și în România.
Dar trebuie sa va înțelegeți pe pensie dacă exista copil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat