Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Bună ziua. Soția mea vrea sa inainteze cererea de divorț in spania . Eu nu sunt deacord pentru că nu vorbesc si nu înțeleg bine limba. Daca ea face lucrul asta eu pot face apel in romania ? Noi avind si 2 copii minori .
Unde ați avut ultimul domiciliu comun?
Puteți intenta dvs acțiunea în România, însă în niciun caz nu puteți face apel în România contra unei hotărâri pronunțate în Spania.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Ultimul domiciliu a fost in spania dar eu cum nu inteleg bine limba spaniolă si nu cunosc legile nu as fi deacord sa divortam acolo. Eu nu sunt deacord cu divorțul.
Apelați urgent la avocat ca sa vada daca va puteti judeca in Romania.
Dacă deschideți procesul va puteti judeca si in Romania dupa ce veti consulta avocatul si va da unda verde.
Este de discutat insa destul de mult ca sa înțelegeți chichitele avocatiale.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Legea vă permite să divorțați și în România, mai concret art 3 din Reg 2201/2003, luați legătura cu celeritate cu un avocat!
Eu sunt in franța si daca depun eu cererea de divorț primul in romania as putea imputernici pe cineva sa o faca daca actele nu le am