Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Bună ziua. Soția mea vrea sa inainteze cererea de divorț in spania . Eu nu sunt deacord pentru că nu vorbesc si nu înțeleg bine limba. Daca ea face lucrul asta eu pot face apel in romania ? Noi avind si 2 copii minori .
Am doar libretul de familie si copie de pe buletinul sotiei
Dacă aveți avocat se descurca cumva.
Va trebui însă să faceți rost de certificatul de căsătorie până la un moment destul.de apropiat deschiderii procesului.
Puteti tocmi avocatul sa se ocupe si de treaba aceasta pe alti bani fără să veniți in tara.
Fără avocat care sa stie sa jongleze cu normele de drept o sa va impotmoliti...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Inalta Curte de Casație și Justiție a statuat faptul că, în situația în care ambii soți au domiciliul în străinătate, iar unul dintre ei a depus cererea de divorț la o judecătorie din țară, faptul că pârâtul nu a invocat necompetența instanței prin întâmpinare nu echivalează cu un acord tacit, acord în sensul art. 915 alin. (2) Cod procedură civilă. La acest articol se prevede: „Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti”.

Competența prevăzută la art. 915 este o normă de competență absolută, deci acordul tacit nu este permis.

Regulamentul nr. 2201/2003 contine dispozitii referitoare la litigiile cu element de extraneitate in relatie cu un stat membru si anume competenta exclusiva de fond in materie civilia.

Astfel, conform articolului 3 din Regulament sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul instantele judecatoresti din statul membru pe teritoriul caruia se afla:

– resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
– ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
– resedinta obisnuita a paratului sau
– in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
– resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii.

Astfel, in baza articolului 3, alineatul 1, litera A, oricare dintre soti poate introduce o cerere de divort daca pe teritoriul Romaniei se afla,
fie:

– resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
– ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
– resedinta obisnuita a paratului sau
– in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
– resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Se pot judeca in Romania in situatia in care judecata ori conditiile divortului ar fi mai dificile in alte legislatii.
Dar de negociat ati incercat? Ce aveti asa a va certa pe divort, stati deja separati, situatia de fapt e cea care va conta enorm la divort, asa incat, pentru ce sa ajungeti in instanta?