avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt casatorita cu cetatean de origine indiana...casatoria a fost facuta in grecia. pot cere desfacerea casatoriei...divortul in tara(romania)......cat mai multe informatii despre ce as putea face in acest caz.....in grecia dureaza destul de mult un divort daca una din parti nu isi da acceptul.............cum obtin divortul??????????? multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters213050 , utilizator 15:32, 1 Septembrie 2011
Se poate in Bucuresti la Judecatoria sectorului 1.
unde ati avut ultimul domiciliu d-voastra si el?
in principiu se poate,pentru ca v-ati casatorit tot intr-un stat din UE
Regulamentul nr. 2201/2003 contine dispozitii referitoare la litigiile cu element de extraneitate, in relatie cu un stat membru si anume competenta exclusiva de fond in materie civilia.

Astfel, conform articolului 3 din Regulament sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul instantele judecatoresti din statul membru pe teritoriul caruia se afla:

* resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
* ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
* resedinta obisnuita a paratului sau
* in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
* resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii.

Astfel, in baza articolului 3, alineatul 1, litera A, oricare dintre soti poate introduce o cerere de divort daca pe teritoriul Romaniei se afla, fie:

* resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
* ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
* resedinta obisnuita a paratului sau
* in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
* resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii.
În conformitate cu dispozitiile art. 155 din Legea 105/1992 “în cazul în care instantele romane sunt competente, potrivit dispozitiilor prezentului capitol si nu se poate stabili care anume dintre ele este indreptatita sa solutioneze procesul, cererea va fi îndreptata, potrivit regulilor de competenta materiala, la Judecatoria sectorului 1 al municipiului Bucuresti sau la Tribunalul municipiului Bucuresti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul - cetetean pakistanez vsher vsher Buna ziua, am o prietena din Romania care sa casatorit cu un cetetean pakistanez in pakistan, obtinut actul de casatoria din Romania, lui a fost refuzata ... (vezi toată discuția)
Divorț Maryomarian Maryomarian Bună ziua. Soția mea vrea sa inainteze cererea de divorț in spania . Eu nu sunt deacord pentru că nu vorbesc si nu înțeleg bine limba. Daca ea ... (vezi toată discuția)
Divor strainatate dragganu dragganu buna ziua, am domiciliul in Romania, iar sotia este cetatean strain in franta cu domiciliul acolo. casatoria este facuta in romania.avem un copil minor care ... (vezi toată discuția)