Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divortul - cetetean pakistanez
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divortul - cetetean pakistanez

Buna ziua,
am o prietena din Romania care sa casatorit cu un cetetean pakistanez in pakistan, obtinut actul de casatoria din Romania, lui a fost refuzata sedere de Romania si el plecat inapoi in Pakistan,
ei nu mai sint impreuna din anul 2010, vor divortul, ce act ar trebuie din pakistan? care este legislatie in cazul asta?
Va multumes mult,
cu stima
Regulamentul nr. 2201/2003 contine dispozitii referitoare la litigiile cu element de extraneitate in relatie cu un stat membru si anume competenta exclusiva de fond in materie civilia.

Astfel, conform articolului 3 din Regulament sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul instantele judecatoresti din statul membru pe teritoriul caruia se afla:

* resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
* ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
* resedinta obisnuita a paratului sau
* in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
* resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat