avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua. Am terminat universitatea- specializare ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua. Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, ...

Buna ziua.
Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, in anul 1997, studii cu durata de 5 ani si examen de licenta.
Va rog sa imi spuneti conform legislatiei in vigoare, ma pot inscrie la doctorat fara sa mai urmez cursurile de Master?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: archana , utilizator 11:26, 4 August 2021
M4
(4) Potrivit prevederilor Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi
completările ulterioare, diploma de licenţă a absolvenţilor învăţământului
superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip
Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în
specialitate. În consecinţă, titularii diplomelor de studii superioare de lungă
durată au dreptul să se înscrie la studii universitare de doctorat fără
obligativitatea de a mai parcurge ciclul II de studii universitare de master.


archana a scris:

Buna ziua.
Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, in anul 1997, studii cu durata de 5 ani si examen de licenta.
Va rog sa imi spuneti conform legislatiei in vigoare, ma pot inscrie la doctorat fara sa mai urmez cursurile de Master?
Multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Studii universitare de licenta martapopescu martapopescu In conditiile in care potrivit art 153 din legea educatiei nr. 1/2011 diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga ... (vezi toată discuția)
Studii universitare initiate inainte de sistemul bologna laura-ioana laura-ioana Buna ziua. Diploma de licenta obtinuta in urma unor studii universitare de lunga durata de 4 ani, initiate in 2002 si finalizate in 2006, echivaleaza cu ... (vezi toată discuția)
Echivalare master pentru studiile universitare incheiate inaintea sistemului bologna Daniela_Dudu Daniela_Dudu Studiile universitare incheiate inaintea sistemului Bologna sunt echivalate cu master? De ex. Licenta la drept 1998 sau o diploma la politechnica in 1989? Stiu ... (vezi toată discuția)