Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua. Am terminat universitatea- specializare ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua. Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, ...

Buna ziua.
Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, in anul 1997, studii cu durata de 5 ani si examen de licenta.
Va rog sa imi spuneti conform legislatiei in vigoare, ma pot inscrie la doctorat fara sa mai urmez cursurile de Master?
Multumesc anticipat!
M4
(4) Potrivit prevederilor Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi
completările ulterioare, diploma de licenţă a absolvenţilor învăţământului
superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip
Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în
specialitate. În consecinţă, titularii diplomelor de studii superioare de lungă
durată au dreptul să se înscrie la studii universitare de doctorat fără
obligativitatea de a mai parcurge ciclul II de studii universitare de master.

archana a scris:

Buna ziua.
Am terminat universitatea- specializare chimie fizica, in anul 1997, studii cu durata de 5 ani si examen de licenta.
Va rog sa imi spuneti conform legislatiei in vigoare, ma pot inscrie la doctorat fara sa mai urmez cursurile de Master?
Multumesc anticipat!