Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI LUNI,VECHIME? MULTUMESC ...

CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI LUNI,VECHIME?
MULTUMESC ANTICIPAT
Se poate castiga maxim 2 lei/luna la pensie.
Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale o constituie venitul lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială care nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare la data încheierii contractului de asigurare socială.

Minim 2300 × 25% = 575 lei/ luna.
Cornel Vasile, Consilier juridic