avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI LUNI,VECHIME? MULTUMESC ...

CARE ESTE CUANTUMUL ,PENTRU CUMPARAREA UNEI LUNI,VECHIME?
MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 5 August 2021
Se poate castiga maxim 2 lei/luna la pensie.
Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale o constituie venitul lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială care nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare la data încheierii contractului de asigurare socială.

Minim 2300 × 25% = 575 lei/ luna.
Ultima modificare: Joi, 5 August 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! vă rog mult sa îmi dați o informație, dacă este ... Magda Buda Magda Buda Buna seara! Vă rog mult sa îmi dați o informație, dacă este posibil.. Doresc sa cumpăr vechime in munca pentru perioada 1992-1997, deoarece mi s a ... (vezi toată discuția)
Cum pot beneficia de vechime completa? TALIOARA TALIOARA Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns tatal meu de 1 an de zile lucreaza doar 10-12 zile pe luna iar restul in fara plata.....firma fiind ... (vezi toată discuția)
Contributie la pensie carla5025 carla5025 Va rog sa-mi comunicati daca pot plati din mana contributia la pensie pentru a intruni conditiile de pensionare anticiata partial Sunt nascuta in martie 1958 ... (vezi toată discuția)