Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie pana la 2 ani

Buna ziua,

Luni termin cei 2 ani de concediu de ingrijire copil si am o nelamurire legata de locul de munca anterior. Exista vreo posibilitate sa nu ma primeasca?Firma inca functioneaza, dar ca majoritatea firmelor nu mai au clienti suficienti
Multumesc
Contractul Colectiv de Munca la Nivel National 2007-2010, prevede:
ART.76. - (1) CIM nu poate fi desfacut din initiativa celui care angajeaza, in cazurile in care prin lege sau prin contractul colectiv de munca au fost prevazute asemenea
interdictii.
(2) Desfasurarea activitatii sindicale, precum si apartenenta la un sindicat nu pot
constitui motive pentru desfacerea CIM din initiativa unitatii.
(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de
readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal
platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati
pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
Trebuie sa va primeasca inapoi, insa trebuie sa mergeti luni cu o cerere de incetare a suspendarii contractului de munca si sa ramaneti la serviciu.
Angajatorul trebuie sa faca o decizie pe care o inregistreaza la ITM.
Dupa aceasta poate sa desfiinteze postul ocupat de Dvoastra.
Vi se da o instiintare de preaviz de 20 de zile lucratoare si cel putin un salariu brut compensatoriu.
Desfacerea contractului de munca prin desfiintarea postului va da dreptul sa primiti indemnizatie de somaj. Perioada in care ati fost in concediu crestere copil este stagiu de cotizare.

Succes!