Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu cresterea copilului

Daca am optat pentru concediu de ingrijire a copilului pina la viesta de 2 ani, la intoarcerea la serviciu mai beneficiez de cele 6 luni de "protectie" ......?...mentionez ca am nascut dupa 01.01.2011.
Da, teoretic, pentru ca practic firma va desfiinta postul, daca nu vrea sa te mai primeasca inapoi.
Nu beneficiati de o astfel de protectie ... Protectia este aplicabila salariatei/ salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an , respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap.
ok...atunci cum ramine cu articolul din codul muncii care prevede o astfel de protectie a mamelor si care nu a fost abrogat?
sunteti protejata de o eventuala demitere pe necorespundere profesionala si vi se pastreaza postul pe perioada concediului, dar singura modalitate legala sa "scape" de dumneavoastra dupa incetarea concediului este sa va desfiinteze postul
lena12 a scris:

ok...atunci cum ramine cu articolul din codul muncii care prevede o astfel de protectie a mamelor si care nu a fost abrogat?

Si care este acel articol din Codul Muncii la care va referiti? ... intrucat nu exista asa ceva reglementat in Codul Muncii.

@ miroanad
Nu mai exista aceasta protectie la care faceti referire ... Codul Muncii nu a reglementat si nici nu reglementeaza asa ceva ... fostul CCMN stipula asa ceva.