Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... examen pshihologic
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

examen pshihologic

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog daca in cadrul unei societati, examenul medical periodic trebuie sa includa si examen psihologic pentru o persoana care doar ocazional conduce autoturismul firmei?
Din ceea ce am dedus din Hot. nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor - fisa 140- nu trebuie. Cei care trebuie sa faca si examen pshihologic ar fi doar cei angajati ca soferi sau stivuitoristi (ex.)?
Va multumesc!
Buna ziua,
Medicul cu care colaborati este cel mai in masura sa va spuna, in functie de activitatea fiecarui lucrator, de Fisa de idenificare a factorilor de risc complatata de angajator ( anexa 3 la H.G.-ul de mai sus)....
Nu ati citit cu atentie fisa 140
Fişa 140. Personal care în cadrul activităţii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal şi/ sau maşina instituţiei
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiogramă
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual - audiogramă - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
Contraindicaţii:
- tulburări psihice de orice natură

- scăderea acuităţii vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecţie
- hemeralopie
- surditate bilaterală
- epilepsie
- diabet zaharat decompensat
- etilism cronic
- tulburări neurologice severe
- afecţiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficienţă cardiacă, bloc complet de ramură stângă).