Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... VIZA CFP Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

VIZA CFP Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați cu un sfat, o îndrumare, ...

Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați cu un sfat, o îndrumare, orice. Am fost angajata într-o primărie de comuna in funcția de inspector debutant taxe și impozite locale. Ulterior, după 12 luni, am trecut la gradul de inspector asistent. Imediat am și primit viza cfp. ( eu avand un singur an de vechime în instituție - și acela în funcție de debutant). Practic, singurul meu an de munca de când ma știu. Imediat a venit controlul curții de conturi la care am fost nevoita sa răspund și sa dau cu subsemnatu pe sume și perioade aparținând anilor din urma, în care nici măcar n am fost angajata. Menționez ca în cadrul compartimentului mai exista o persoana angajata pe funcția de referent superior cu vechime din anul 2006. Ulterior am aflat ca, în conformitate cu prevederile legale, persoana desemnata sa dețină viza cfp trebuie sa aibă minim 3 ani de vechime în domeniul finanțelor publice. Credeți că am fost neindreptatita prin decizia conducătorului institutiei de la acea vreme? În toata acea perioada.. ( mai mica de 3 ani) toate probleme s-au spart în capul meu, mereu auzind "deții viza cfp".. Vreau sa știu măcar dacă am fost bătaia lor de joc... Fiind la început, din neștiință, de frica de a "ma pune rau" am acceptat, eu practic neindeplind condiția aceasta de 3 ani vechime. ( despre care am aflat ulterior)
Numirea dvs. ca persoana care detine viza CFPP a fost un abuz al conducerii, iar actul ar trebui sa fie nul.(Asta trebuia sa constate si auditul de la Curtea de Conturi). Cei vinovati de asta, si trebuie sa raspunda disciplinar pentru abuz in seriviciu, sunt cel care va propus pentru acordare viza, resusrsele umane, cel care a vizat adresa de numire de la ordonatorul superior de credite, auditorul intern, juristul. In legea 119, in omfp 923/2014 si omfp 2332/2017 sunt scrise clar cerintele ce trebuiesc indeplinite. Inainte de a accepta o functie vedeti ce presupune.
Va mulțumesc din suflet!! Da, aveți perfecta dreptate. Trebuia sa ma interesez înainte. Dar în primăriile din localitățile mici lucrurile nu sunt chiar roz. M-am trezit într-o zi ca secretarul îmi înmânează dispoziția. Va mulțumesc din suflet!!! Multa sănătate va doresc!!

Bibi62 a scris:

Numirea dvs. ca persoana care detine viza CFPP a fost un abuz al conducerii, iar actul ar trebui sa fie nul.(Asta trebuia sa constate si auditul de la Curtea de Conturi). Cei vinovati de asta, si trebuie sa raspunda disciplinar pentru abuz in seriviciu, sunt cel care va propus pentru acordare viza, resusrsele umane, cel care a vizat adresa de numire de la ordonatorul superior de credite, auditorul intern, juristul. In legea 119, in omfp 923/2014 si omfp 2332/2017 sunt scrise clar cerintele ce trebuiesc indeplinite. Inainte de a accepta o functie vedeti ce presupune.

Va mulțumesc mult!! Multa sănătate!
magiccom a scris:

cititi [ link extern ]