Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Plătesc o pensie de intretinere pentru un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Plătesc o pensie de intretinere pentru un copil ...

Bună ziua!
Plătesc o pensie de intretinere pentru un copil minor care urmeaza sa implineasca 18 ani in curand.
In hotărârea judecatoreasca scrie ca sunt obligat la plata pensiei de intretinere pana la majoratul minorului ori pana la schimbarea condițiilor avute in vedere de instanta.
Este in regula sa încetez plata pensiei de intretinere dupa ce minorul a împlinit 18 ani?
Mulțumesc frumos!
da, e in regula daca copilul nu mai urmeaza vreo scoala.
După împlinirea vârstei majoratului copilul dvs poate să vă solicite personal plata pensiei de întreținere cu condiția să continue studiile.
Da, este în regulă. Dacă copilul continuă studiile, aveți obligația să-i achitați pensie de întreținere, lucru pe care puteți să-l faceți benevol sau obligat printr-o hotărâre judecătorească (la cererea copilului major).
puteti sa indicati articol si lege unde specifica varsta maxima pana la cat se poate plati? multumesc
Art. 499, alin. 3 din codul civil.