avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... probe si infractiuni informatice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

probe si infractiuni informatice

1. Mi s-au luat / prelucrat poze de pe internet, laolalta cu texte calomnioase, si au fost facute publice prin mail intr-o retea intranet. Am salvat aceste mail-uri. Ce valoare au ca proba? Eu consider, ca, deoarece nu am avut acces la sererul lor de mail, si am inaintat copii ale acestor mail-uri in propria casuta de mail pe internet, pot atesta veridicitatea lor (in sensul ca nu le-am falsificat - ele prezentand efectele informatice specifice veritabilitatii).

2. Mi s-au dat numele si numarul de telefon pe un sait (banuiesc de aceleasi persoane). Am salvat poze. Ce pot sa fac despre aceasta?

3. Cum trimit plangere la ANSPDCP www.dataprotection.ro, m-am uitat pe formularele lor, par sa aiba alt scop. Trimit direct pe adresa lor de contact?
Cel mai recent răspuns: w0lfshad3 , utilizator 04:58, 28 Mai 2010
La politie ori iti trimiti avocatul, ori isi bat joc de tine.
Am primit raspuns:

[...]
În conformitate cu art. 25 alin. (3) din Legea nr. 677/2001 privind protecţia persoanelor
cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date,
plângerea către Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu
Caracter Personal nu poate fi transmisă mai devreme de 15 zile de la înaintarea unei
plângeri cu acelaşi conţinut către operator.
Prin urmare, vă recomandăm să vă adresaţi operatorului care consideraţi că v-a încălcat
drepturile prin modul în care a prelucrat datele dumneavoastră cu caracter personal, după
care, în măsura în care acesta nu vă răspunde în termen de 15 zile sau sunteţi nemulţumit de
răspuns, puteţi reveni cu o nouă sesizare, la care să anexaţi în copie documente doveditoare.
În situaţia în care v-aţi adresat deja acestuia, vă rugăm să ne transmiteţi o dovadă
validă în acest sens. Vă recomandăm ca orice cerere pe care o adresaţi unui operator de date
personale în baza Legii nr. 677/2001, în special pentru exercitarea drepturilor prevăzute de art.
13, 14 şi 15, să o formulaţi în scris, sub semnătură şi dată şi să o transmiteţi cu scrisoare
recomandată, cu confirmare de primire.
Totodată, menţionăm că solicitarea trebuie să vizeze încălcarea drepturilor prevăzute
de art. 12 – 17 din Legea nr. 677/2001 privind protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea
datelor cu caracter personal.
De asemenea, vă rugăm să anexaţi solicitării dumneavoastră copii lizibile de pe actele
depuse.Modele de plângere sunt disponibile pe site-ul nostru www.dataprotection.ro, la adresa
[ link extern ] ;
În situaţia în care veţi reveni cu o nouă sesizare, vă informăm că este necesar să ne
comunicaţi toate datele dumneavoastră de identificare.
Vă mulţumim pentru înţelegere.
Preşedinte,
Georgeta Basarabescu


Cert e ca au disparut intrarile de pe saitul cu pricina, fie cu ajutorul institutiei fie ca au fost anuntati iar faptasii si-n panica lor au musamalizat iarasi faptele. N-am reusit sa obtin IP-ul faptasului dar nu ma dau batut. Am o pista noua. Voi cum credeti ca as putea obtine IP-ul faptasilor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnie pe internet? user85 user85 Un prieten a lansat niste afirmatii nu tocmai \"de bine\" pe un forum la adresa unei persoane dintr-o institutie publica,acuzand-o de coruptie(si nu ... (vezi toată discuția)
Se poate numi calomnie pe internet? violeta_dc violeta_dc Buna ziua, Sper sa ma puteti ajuta intr-un fel sau altul sa inteleg si eu de ce nu se poate face nimic in cazul in care esti pus intr-o lumina proasta cu ... (vezi toată discuția)
Divulgare ip coldea coldea Vreau sa ma lamuriti si pe mine asupra unui aspect. Am postat pe un forum o opinie care a deranjat anumite persoane, acestea obtinand de la detinatorul ... (vezi toată discuția)