Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot obține un acord de recunoaștere pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot obține un acord de recunoaștere pentru sentinta cu amânare?

Buna ziua, în data de 01.07.2021 am fost oprit de un filtru de politie, în urma căreia am fost depistat cu consum de Cannabis pozitiv.
Am recunoscut ca, cu o seara înainte la ora 19. 00 am fumat la o petrecere 1 țigară cu Cannabis.
Am fost la IML pentru analize la sânge și urina. Precizez ca la consult doctora a confirmat ca am toate reflexele okay, eram treaz evident...

Nu am ANTECEDENTE PEMALE.

Întrebarea mea este, cum pot face un acord de recunoaștere pentru a primi o sentința cu amânare....

Sau ce pași trebuie sa fac pentru a obține o sentința cu amânare?
AlexandruBragadiru, utilizator
Trebuie sa vorbiți cu avocatul ca sa se ocupe.de caz.
Rămâne de vazut daca va fi de acord și procurorul.
Momentan sunteti la inceputul fazei de urmarire penala care are ca obiect strângerea probelor pentru trimiterea în judecată, activitate care este efectuată de organele de cercetare penală și de către procuror.
Trebuie sa aveti in vedere ca încheierea acordului de recunoaștere a vinovăției nu este obligatorie pentru procuror, deci nu va bazati pe acest acord, de regula, procurorul doreste condamnarea inculpatului, nicidecum o solutie cu amanarea aplicarii pedepsei.
Pentru celeritate, solicitati organului de up sa achitati dvs contravaloarea probelor biologice si angajati-va avocat specializat in astfel de cauze, urmand sa stabiliti impreuna strategia apararii.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat