Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune în cazul unei familii fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune în cazul unei familii fără copii

Bună ziua,

Ref. dezbatere succesiune în cazul unei familii fără copii

Este necesar să vină și cei 2 martori pentru a declara că nu există copii în familie?
În cazul unui testament pe numele soțului supraviețuitor, pot veni rudele (fratele) decedatului la moștenire?
Există un apartament pe numele soțului supraviețuitor la care acesta a plătit rate cu 3i ani înainte de a se căsători. Apoi ratele au fost plătite în familie.
Poate veni fratele decedatului să solicite moștenire la acest apartament?

Mulțumesc.
Da, e necesara prezenta a doi martori care, sub juramant, sa ateste ce rude a avut defunctul.
Daca exista un testament prin care defunctul lasa tot sotul (si nu exista copii sau parinti in viata), intreaga masa succesorala e mostenita de sot, care ii indeparteaza de la succesiune pe frati.