Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... in afara de scara comuna, acoperis,subsol, uscatoria ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

in afara de scara comuna, acoperis,subsol, uscatoria blocului, ...

in afara de scara comuna, acoperis,subsol, uscatoria blocului, ce alte parti din bloc sunt considerate comune? ma refer la instalatii.......daca un vecin are probleme cu o scurgere la baie, noi ceilalti suntem obligati sa suportam cheltuielile cu reparatia? si in ce cota?mentionezz ca blocul nu e afiliat la nicio asociatie de proprietari.
Sa cheme un instalator si va spune acesta...
Daca este vorba de sifonul din podea/cada/dus... cu teava ce ajunge in teava verticala este treaba dumnealui, daca este vb. de teava verticala ce trece prin pereti... este treaba asociatiei si se repara din Fondul de reparatii ( sau se aduna bani in functie de Cota parte indiviza, daca nu exista acel fond).
Ionut.ion, utilizator
Scurgerea de la baie a unui veci este proprietate individuala.
Daca problema e parte comuna, trebuie vazut ce fel de parte comuna e, poate fi una exclusiva, cum sunt de exemplu coloanele care alimenteaza cu apa (sau alta utilitate) pe verticala, unii dintre proprietari, de pe o anumita parte.
Art. 654 din codul civil lamureste problema:
[ link extern ]
latka, moderator
Parte comuna condominiu este alcatuita din subsol,cale de acces,scari,uscatorii,ghene gunoi,terasa/acoperis
Instalatia comuna este pna la nivelul bransamentului individual
Scurgerea de la baie apartine proprietarului zona pana la bransamentul la instalatia de preluat si deversat ape menajere