Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna dimineata !Am un prieten care a mostenit o casa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna dimineata !Am un prieten care a mostenit o casa impreuna ...

Buna dimineata !Am un prieten care a mostenit o casa impreuna cu fratele lui.El si cu fratele lui au fiecare cate doi copii.Inca nu au facut succesiune.In casa sta prietenul meu , fratele lui sta in alta localitate., Baiatul prietenului meu a facut o fata cu o femeie cu care nu este casatorit. Baiatul a adus-o pe aceasta femeie cu fetita lor sa stea cu prietenul meu, in casa despre care am mentionat . Prietenul meu este nemultumit de aceasta situatie si pe femeie ar vrea sa o scoata afara din casa, deoarece femeia se poarta foarte urat.Din punct de vedere legal o poate scoate?Mentionez ca intreb pentru el fiindca nu are nici un venit si nu are cu ce sa plateasca un avocat care sa il sfatuiasca ce sa faca.Mulțumesc!
De ce a permis de la inceput aceasta situatie?
Sa ii zica sa se mute, sa vb si cu fiul sa o ia, iar ca ultima variantă sa ia de la notar un certificat de calitate de mostenitor si apoi sa ceara evacuarea in instanta.