Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cote succesorale legale. Cine şi cât ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cote succesorale legale. Cine şi cât moşteneşte in ...

Calcul cote succesorale legale. Cine şi cât moşteneşte in cazul urmator : fiecare sot are cate un copil din afara casatoriei. Dupa decesul sotului, care vor fi cotele succesorale ? Dar dupa decesul sotiei ? Multumesc !
xp-kry, utilizator
Soțul supraviețuitor moștenește 1/4, iar copilul soțului decedat 3/4.

La decesul soțului supraviețuitor, cei 1/4 vor fi moșteniți de copilul sau.

În ambele cazuri.