Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce institutie publica poate amenda conform acestui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce institutie publica poate amenda conform acestui articol ?

Referitor la art. 45 alin. (3) din Legea 196/2021:

Care este institutia publica care are competenta de a da amenzi contraventionale proprietarilor pentru nerespectarea termenului-limită privind montarea repartitoarelor ?
Andrei_78, utilizator

latka a scris:

Conform OG2 /2001.

In afara de legea mentioneata de dvs., puteti explica, strict referitor la aceasta speta, efectiv cum va constata Primaria daca un proprietar are sau nu repartitoare ?
Andrei_78, utilizator
Strict nu va pot explica din 2 motive:
1.Nu există un act legislativ național care să detalieze așa ceva.
2. Nu ați explicat dvs. cât de detaliat doriți să știți procedura.

Sfatul meu e să contactați administrația dvs. locală pentru astfel de detalii, dacă au elaborat vreo procedură /regulament prin HCL.