Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi daramat un perete comun cu vecinul din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi daramat un perete comun cu vecinul din acelasi imobil?

Buna ziua,
Am o casa nationalizata pe care am cumparat-o in urma cu 20 de ani de la ICRAL. Imobilul este mai mare tip vagon, iar eu detin apartamentul din mijloc. Peretii care ma despart de vecin sunt comuni tinand cont ca aici a fost un singur imobil. Vecinul vrea acum sa-si darame ca sa reconstruiasca si, probabil sa mareasca locuinta lui. Tinand cont ca pana si acoperisul este acelasi eu nu doresc sa ii permit sa-mi darame peretele camerei mele care este acelasi cu peretele holului lui. Exista vreo lege care sa-i permita sa faca aceasta modificare chiar si fara acordul meu? Multumesc
Este nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata. Proiectul trebuie sa aiba avizele necesare, printre altele cel al Inspectoratului de stat in ctii. Este nevoie de autorizatie de ctie. de al primarie pe care nu o poate obtine fara avizul vecinilor dat in fata notarului.
Multumesc