Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie renovare : Am cumparat recent o casa veche ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie renovare : Am cumparat recent o casa veche de 120 ani, este intabulata, ...

Buna ziua. Am cumparat recent o casa veche de 120 ani, este intabulata, parter,74 mp, Este ruinat un perete la o camera si acoperisul trebuie inlocuit .Daca ramane casa pe locul ei ,dar intra in renovare totala trebuie autorizatie de renovare? care ar fi pasii de urmat si eventual costul actelor? Dar daca as mai mari-o cu vreo 10 mp? casa este la tara in zona de munte , intre alte case. Multumesc
Daca nu schimbati nimic din proiectul initial si nu este afectata reziztenta cladirii, nu avetim nevoie de autorizatie de ctie. de la primarie si aviz Inspectoratul de stat in ctii.
Daca prin renovare se afecteaza sistemul de rezistenta, se inlocuieste o solutie de ctie si/ sau se mareste ctia. aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata, avize la proiect si autoprizatie de ctie. de la primarie.
Tarifele se stabilesc de fiecare executant/ institutie.
Va multumesc frumos!