avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurări sociale, asistență socială
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurări sociale, asistență socială

Sunt angajat cu o normă de 3 ore/ zi.
In aceste condiții soția mea care este casnică, poate beneficia de calitatea de coasigurat CAS?
Cel mai recent răspuns: dritaS , utilizator 08:50, 20 August 2021
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia poate fi coasigurata sotului.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat la sanatate mariuca rata mariuca rata Buna ziua.As vrea sa mi spuneti ,dacă soțiile casnice ale somerilor pot beneficia de calitatea de coasigurat la sănătate ,si ce pasi trebuie urmati ! va ... (vezi toată discuția)
Calitate coasigurat ddoinatm ddoinatm o persoana a fost angajata pana in iulie 2016 si a obtinut venituri din salarii. tot in iulie 2016 a obtinut venituri din vanzarea unui imobil. incepand cu ... (vezi toată discuția)
Nu sunt asigurat medical. Chereji Cristi Chereji Cristi Pot sa fiu coasigurat medical dupa sotia mea care este pensionata de boala cu 4 ore? Daca da, ce acte necesare am nevoie si unde anume ma adresez? (vezi toată discuția)