Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurări sociale, asistență socială
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurări sociale, asistență socială

Sunt angajat cu o normă de 3 ore/ zi.
In aceste condiții soția mea care este casnică, poate beneficia de calitatea de coasigurat CAS?
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia poate fi coasigurata sotului.
Mulțumesc!