avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten de o luna ...

Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten de o luna de zile care vine destul de des la mine. Întrebarea mea este... Pentru asociația de locatari, conform legii, după 15 zile îl trec la cotele de întreținere. Dar dacă este luat în evidenta la alta asociație, este de ajuns sa aduc adeverință conform ca este la alta asociație sau tb sa îl trec la mine la administrație?
Cel mai recent răspuns: toneamarin , utilizator 19:46, 12 Septembrie 2021
daca aduce adeverinta de la alta asociatie, nu mai trebuie adaugat si la asociatia dvs

practic daca plateste in cealalta parte,deci locuieste mai mult de 15 zile,nu are cum sa mai atinga baremul de inca 15 zile pentru a fi luat in calcul la asociatia dvs
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca aduce adeverinta de la alta asociatie, nu mai trebuie adaugat si la asociatia dvs

Daca prietenul dv locuieste efectiv mai mult de 15 zile/luna la dv,,conform disp L nr 196/2018 este necesar sa il declarati la asociatia de proprietari
Prietenul dv poate sa detina domiciliul stabil la adresa de domiciliu ,dar in fapt sa locuiasca in alta locatie
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca locuieste 15 zile dintr-o luna, plateste toata luna. Atentie, e logic si legal ca intr-o luna sa plateasca in doua locatii diferite !
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Dr.Virgil Dan Amza
e foarte legal si mai ales logic.......art in sine, a fost gandit la o medie de 30 de zile/luna si peste jumatate din aceste 30 de zile

ca cineva trebuie sa locuiasca cate 15 zile in fiecare locatie e un caz rar si se negociaza cu una din asociatii sa nu fie inclus

daca luam cuvintele mot a mot, ala care sta cate 15 zile in fiecare locatie,trebuie sa plateasca dublu.....e buna logica asta........
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine numara zilele in care o persoana (chirias, proprietar, musafir) locuieste in aparatamentul respectiv?

Alte discuții în legătură

Plata intretinerii Marian.b13 Marian.b13 Prietena mea locuieste la mine dar plateste intretinerea la parintii ei, acolo unde figureaza la intretinere. Administratorul blocului unde locuiesc eu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Plata intretinerii in doua asociatii florin704 florin704 Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca este posibil ca o persoana sa locuiasca intr-o Asociatie de Proprietari, dar cotele de intretinere sa le plateasca la ... (vezi toată discuția)
Persoane la intretinere andruta08 andruta08 Buna ziua!Am si eu o nelamurire:prietenul meu doarme la mine din cand in cand insa este trecut la intretinere la el acasa.ce masuri pot lua in cazul in care va ... (vezi toată discuția)