Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten de o luna ...

Bună ziua! Fiți amabili, sunt chiriașa, am prieten de o luna de zile care vine destul de des la mine. Întrebarea mea este... Pentru asociația de locatari, conform legii, după 15 zile îl trec la cotele de întreținere. Dar dacă este luat în evidenta la alta asociație, este de ajuns sa aduc adeverință conform ca este la alta asociație sau tb sa îl trec la mine la administrație?
daca aduce adeverinta de la alta asociatie, nu mai trebuie adaugat si la asociatia dvs

practic daca plateste in cealalta parte,deci locuieste mai mult de 15 zile,nu are cum sa mai atinga baremul de inca 15 zile pentru a fi luat in calcul la asociatia dvs
daca aduce adeverinta de la alta asociatie, nu mai trebuie adaugat si la asociatia dvs

Daca prietenul dv locuieste efectiv mai mult de 15 zile/luna la dv,,conform disp L nr 196/2018 este necesar sa il declarati la asociatia de proprietari
Prietenul dv poate sa detina domiciliul stabil la adresa de domiciliu ,dar in fapt sa locuiasca in alta locatie
daca locuieste 15 zile dintr-o luna, plateste toata luna. Atentie, e logic si legal ca intr-o luna sa plateasca in doua locatii diferite !
@Dr.Virgil Dan Amza
e foarte legal si mai ales logic.......art in sine, a fost gandit la o medie de 30 de zile/luna si peste jumatate din aceste 30 de zile

ca cineva trebuie sa locuiasca cate 15 zile in fiecare locatie e un caz rar si se negociaza cu una din asociatii sa nu fie inclus

daca luam cuvintele mot a mot, ala care sta cate 15 zile in fiecare locatie,trebuie sa plateasca dublu.....e buna logica asta........
Cine numara zilele in care o persoana (chirias, proprietar, musafir) locuieste in aparatamentul respectiv?